• امروز : سه شنبه - ۵ تیر - ۱۴۰۳
0

اهمیت تخصص و تعلق خاطر در شرکت فولاد اکسین

  • کد خبر : 209
  • 14 بهمن 1400 - 11:04
اهمیت تخصص و تعلق خاطر در شرکت فولاد اکسین

امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی در راستای حفظ موقعیت تولیدی و افزایش امنیت فرایندهای فروش و سودآوری، نگاه ویژه‌ای به موضوعات حقوقی دارند. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای قابل اشاره پیرامون موضوعات حقوقی، افزایش نقدینگی شرکت‌ها، سازمان‌های و نهادهای صنعتی در سراسر جهان است. با افزایش نقدینگی در شرکت‌ها، امکان و امنیت سودآوری به بالاترین […]

امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی در راستای حفظ موقعیت تولیدی و افزایش امنیت فرایندهای فروش و سودآوری، نگاه ویژه‌ای به موضوعات حقوقی دارند. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای قابل اشاره پیرامون موضوعات حقوقی، افزایش نقدینگی شرکت‌ها، سازمان‌های و نهادهای صنعتی در سراسر جهان است. با افزایش نقدینگی در شرکت‌ها، امکان و امنیت سودآوری به بالاترین میزان از استانداردهای بین‌المللی می‌رسد. بنابراین رفع چالش‌های حقوقی و توجه استراتژیک به آن نزد شرکت‌ها، همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اکسین در مسیر شفاف‌سازی

شرکت فولاد اکسین خوزستان یکی از راهبردی‌ترین شرکت‌های صنعتی در داخل کشور است که با اهتمام به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، نقش مهمی در توسعه استراتژیک صنایع به ویژه صنایع فولادی منطقه خاورمیانه ایفا می‌کند. یکی از موضوعاتی مورد توجه مدیران ارشد شرکت فولاد اکسین، موضوعات مربوط به مسائل و چالش‌های حقوقی است. با روی کار آمدن مدیریت جدید، نوع نگاه فولاد اکسین به بخش حقوقی، نگاه کلان به مسائل حقوقی از یک وضعیت منفعل به یک وضعیت پیشگیرانه تغییر وضعیت داد.
در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵، تعهدهای ناخواسته‌ای برای شرکت به وجود آمد که زمینه را برای تشدید چالش‌های حقوقی به وجود آورد. چالش‌های فوق علاوه بر ایجاد پرونده‌های قضایی برای شرکت، فرایند سودآوری را دست‌خوش اختلال جدی کرد. به طوری کلی روند حقوقی شرکت فولاد اکسین در طول دوازده سال گذشته، نه تنها ناقص و الکن باقی ماند، بلکه در مواردی موجب شد که حقوق اساسی این شرکت در زمینه‌های تولید و مطالبات با نقض جدی همراه شود.
در سال ۱۴۰۰ و با تغییر مدیریت واحد حقوقی شرکت فولاد اکسین خوزستان در راستای رفع چالش‌های به وجود آمده در دو پرونده مهم، سیاست‌های جدید و کارآمدی اتخاذ و عملیاتی شد. پرونده نخست مرتبط با بانک پاسارگاد به مبلغ۸۹۰۷۳۵ هزار یورو و پرونده دوم به مبلغ دو میلیون و ۳۰۰ هزار یورو بود. علی‌رغم اینکه در دو فرایند مختلف ذیل پرونده‌های مذکور، دو بار علیه شرکت رای صادر شد اما با اتخاذ تدابیر و سیاست‌های لازم واحد حقوقی، روند بازنگری مجدد پرونده بانک پاسارگاد در کمیسیون گمرکی به جریان افتاد. در نتیجه بازنگری پرونده فوق، علاوه بر اینکه رای کمیسیون‌های مربوطه به نفع شرکت فولاد اکسین صادر شد، زمینه‌ای مناسب برای ایجاد نقدینگی مناسب در شرکت طی سال جاری به وجود آمد. همچنین با پیگیری واحد حقوقی، نتیجه بازنگری پرونده دوم نیز با موفقیت کامل به نفع شرکت خاتمه یافت.
از دیگر مطالبات قدیمی شرکت، فروش نامشخص ورق‌های فولادی به خریداران خرد بود. متاسفانه در این فرایند، برخی از خریداران نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده بودند، بلکه موجب ایجاد چالش‌های جدی حقوقی برای این شرکت شدند. با برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق پرونده مذکور، ضمن توقیف اموال یکی از خریداران که ملکی تجاری می باشد به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان، سند تک برگ آن به نام شرکت فولاد اکسین خوزستان صادر شده است. لازم به توضیح است که به علت صدور رای کمیسیون‌های گمرک علیه شرکت در دو پرونده فوق، شرکت چاره‌ای جز بلوکه کردن این مبلغ در صورت اجرای آرای صادره نداشت که خوشبختانه با اخذ رای به نفع شرکت این مبلغ از بلوکه شدن در حساب‌های شرکت خارج و به چرخه تولید شرکت در جهت خرید مواد اولیه بازگشت.همچنین نسبت به یک هزار میلیارد چک‌های صادره در زمان مدیریت‌های عامل‌ قبلی، شرکت که وجه آن‌ها را پرداخت ولی لاشه چک‌ها تحویل شرکت نگردید رفع سوء صورت گرفت که این خود زمینه را جهت اخذ کارت بازرگانی، گرفتن دست چک صیادی و اخذ اعتبار اسنادی از بانک‌ها در جهت راه‌اندازی پروژه فولادسازی فراهم ساخت.
ضمن اینکه با اتخاذ تمهیدات لازم در رابطه با برخی خریداران خرد ورق‌های فولادی، سند یک ملک بزرگ به ارزش ۲,۵ تا سه میلیارد تومان در شهر سواد کوه به نام شرکت به ثبت رسید. یکی از املاک توقیفی به نفع شرکت، ملک دیگزی در برسیان استان اصفهان که در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.
دو پرونده حقوقی شرکت فولاد اکسین خوزستان که در طول سال جاری به نفع شرکت مختومه اعلام شد، پرونده‌ای به ارزش رقمی حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد تومان بود. علی‌رغم اینکه در این دو پرونده، دو بار بر علیه شرکت اکسین خوزستان رای صادر شد، اما دفاعیات بخش حقوقی به عنوان وکیل مدافع اکسین موجب شد تا ضمن بازگشت سرمایه‌ها، از خروج برخی سرمایه‌های دیگر نیز جلوگیری بعمل آید.
با وجود دستاوردهای قابل توجه در بخش حقوقی شرکت فولاد اکسین، همچنان برخی از مطالبات بر روی میز قرار دارد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قرار است روند تکمیل آن‌ها تا پایان سال جاری عملیاتی شود. ارزش‌گذاری برخی از این پرونده‌ها که در بخش املاک طبقه‌بندی می‌شود، به حدود ۲۰۰تا ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. بنابراین واحد حقوقی با اتخاذ سیاست‌های راهبردی در زمینه بازگشت سرمایه‌های ریالی شرکت، علاوه بر اینکه سعی دارد تا ضمن وارد کردن سرمایه‌ها به این مجموعه بزرگ صنعتی، از خروج سرمایه‌های دیگر نیز جلوگیری بعمل آورد.

سروسامان دادن به پرونده‌های عقب‌ مانده، جلوگیری از به وجود آمدن پرونده‌های حقوقی جدید و بازنگری قراردادها فروش، از جمله دستاوردهای مهم واحد حقوقی در سال ۱۴۰۰ به شمار می‌آید. تلاش واحد حقوقی برای محقق شدن مطالبات شرکت فولاد اکسین که مربوط به سالهای قبل از ۱۴۰۰ می باشند به گونه‌ای است که تمام نکات حقوقی و پیشگیری‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفت تا از هدررفت سرمایه‌های شرکت، جلوگیری بعمل آید.

مدیریت جدید و راهبرد نوین حقوقی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که زمینه را برای توسعه شرکت‌های صنعتی به وجود می‌آورد، انتخاب مدیران ارشد از بدنه شرکت‌های فوق است. انتخاب مدیران ارشد از بدنه شرکت‌ها به پشتوانه تخصص و تعهد، علاوه بر اینکه موجب رشد و توسعه همه‌جانبه شرکت بر اساس نیاز معاصر و دانش روز دنیا صورت می‌گیرد، بلکه می‌تواند جایگاه ویژه‌ای را برای شرکت‌ها در عرصه جهانی ترسیم نماید.
تخصص، تجربه و پاک‌دستی، سه مولفه مهم مدیریتی در هر شرکت صنعتی است که خوشبختانه هر سه مولفه را می‌توان به وضوح در مدیریت جدید شرکت فولاد اکسین خوزستان مشاهده نمود. یکی از دستاوردهای مهم مدیریت جدید شرکت فولاد اکسین خوزستان، ایجاد فضای تعلق خاطر پرسنل به مجموعه فولاد اکسین است. این دستاورد مهم موجب شده که اعضای خانواده اکسین بتوانند به این بلوغ فکری برسند که حیات آن‌ها به حیات اکسین وابسته است. وقتی حیات خانواده اکسین به چرخیدن چرخ تولید اکسین در یک فضای شفاف گره خورده باشد، آنجاست که می‌توان بسیاری از چالش‌های حقوقی را پیش از وقوع مرتفع کرد. بنابراین مدیریت جدید در شرکت فولاد اکسین خوزستان در طول یک سال اخیر توانسته است که با اتخاذ سیاست‌های نوین و راهبردی، زمینه را برای رفع چالش‌های حقوقی به وجود آورد.
سروسامان دادن به پرونده‌های عقب‌ مانده، جلوگیری از به وجود آمدن پرونده‌های حقوقی جدید و بازنگری قراردادها فروش، از جمله دستاوردهای مهم واحد حقوقی در سال ۱۴۰۰ به شمار می‌آید. تلاش واحد حقوقی برای محقق شدن مطالبات شرکت فولاد اکسین که مربوط به سالهای قبل از ۱۴۰۰ می باشند به گونه‌ای است که تمام نکات حقوقی و پیشگیری‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفت تا از هدررفت سرمایه‌های شرکت، جلوگیری بعمل آید.

چشم‌انداز حقوقی از نگاه اکسین

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند موجب افزایش نقدینگی در شرکت فولاد اکسین خوزستان شود، به سرانجام رسیدن پرونده‌های عقب مانده است. افزایش نقدینگی شرکت فولاد اکسین خوزستان، علاوه بر اینکه زمینه را برای افزایش تامین مواد اولیه و تولید بیشتر به وجود آورد، می‌تواند گردش سرمایه شرکت را به طرز چشمگیری افزایش دهد. با اتخاذ رویکردهای جدید به مباحث حقوقی، علاوه بر اینکه نقدینگی شرکت در طول سال ۱۴۰۰ با افزایش قابل توجهی همراه بود، فرایند تامین مواد اولیه و تولید بیشتر را نیز تسهیل بخشید. توجه به موضوعات فوق در راستای رفع چالش‌های حقوقی، آمار سودآوری را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد. بنابراین در حال حاضر با رفع بسیاری از موانع و حل‌وفصل چالش‌حقوقی در سال ۱۴۰۰، رویکرد واحد حقوقی به مسائل مختلف، رویکردی ایمن‌محور است. رویکرد ایمن‌محور یا همان ایجاد زمینه‌ای برای ایمنی فرایندها درجهت کاهش منازعات حقوقی، یکی از مهم‌ترین رویکردهای شرکت فولاد اکسین برای جلوگیری از چالش‌های حقوقی جدید در طول چشم‌انداز آینده به شمار می‌آید.
از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت برای سال آینده، حل‌وفصل پرونده‌ها به نفع و در راستای سودآوری مجموعه است. پس اگر طبل راهبردی بخش حقوقی شرکت فولاد اکسین خوزستان بر همین منوال کوبیده شود، بدون تردید در آینده‌ای نزدیک به ویژه در سال ۱۴۰۱، آمار پرونده‌‌های حقوقی به صفر خواهد رسید و همین موضوع می‌تواند سیاست‌گذاری مجموعه را به سمت راهبردهای پیش‌گیرانه سوق بخشد.
و در اخر بدون شک میتوان گفت سال ۱۴۰۰ را باید بعنوان سال شکوفایی و انقلابی نو در شرکت فولاد اکسین بشمار آورد و این امر بر هیچ شخصی اعم از کارکنان زحمتکش شرکت و سهامداران محترم پوشیده نیست.

لینک کوتاه : http://sedayejaride.ir/?p=209

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.