• امروز : دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳
1

تکمیل فاضلاب اهواز تا ۱۴۰۳ | پایان آب‌گرفتگی‌ها

  • کد خبر : 3080
  • 06 آبان 1402 - 17:02
تکمیل فاضلاب اهواز تا ۱۴۰۳ | پایان آب‌گرفتگی‌ها
‌آن‌طور که مسئولان خوزستان می‌گویند شبکه فاضلاب اهواز سال 1403و دیگر شهرهای خوزستان سال 1404تکمیل خواهد شد.‌

پایگاه خبری صدای جریده: معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو روز جمعه (۵آبان) تأکید کرد که تکمیل تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرها از اولویت‌های وزارت نیروست. در همین زمان که ‌یزدان رضایی‌ از ضرورت و اهمیت تکمیل شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های آن در شهرها صحبت می‌کند، از خوزستان خبر می‌رسد طرح جامع فاضلاب اهواز به پیشرفت فیزیکی ۶۱درصدی رسیده است؛ طرحی که با آب‌گرفتگی‌های متعدد و بالا آمدن فاضلاب در کلانشهر اهواز پس از هر بار بارندگی به یک مطالبه ملی تبدیل شد، اعتبار گرفت و قرار بود امسال به نتیجه برسد.

ماجرای فاضلاب خوزستان

مشکل فاضلاب خوزستان گرچه قدیمی است، اما در سال‌های اخیر در سطح ملی مطرح شده؛ بعد از بحران‌های متعدد پس‌زدگی فاضلاب در اهواز و خسارت‌های این بحران به مردم بود که موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت. چرا موضوع آب و فاضلاب خوزستان تا این اندازه اهمیت دارد؟ در کل کشور هیچ شهری در زمینه جمع‌آوری فاضلاب با بحرانی شبیه اهواز روبه‌رو نیست. میانگین سرانه دسترسی به شبکه فاضلاب مدرن در کشور به بیش از ۵۰درصد رسیده، اما این رقم در خوزستان ۳۷درصد است. در اهواز طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۳۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب تولید و از این رقم ۲۵۰هزار مترمکعب به‌طور مستقیم وارد منابع آبی می‌شود. از سوی دیگر اهواز و سایر شهرهای خوزستان شبکه دفع آب‌های سطحی ندارند، شبکه فاضلاب هم جوابگوی جمعیت فعلی نیست و به همین دلیل پس از هر بارندگی آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب فرسوده استان وارد می‌شوند و در نتیجه آب و فاضلاب بالا می‌زند. مهدی قمشی، استاد دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهیدچمران اهواز پیش از این به همشهری گفته بود که در زمان بارندگی، بار آب‌های سطحی بر دوش شبکه فاضلاب قرار می‌گیرد و این شبکه باید حداقل ۷برابر ظرفیت، آب تخلیه کند که در نتیجه ۶۵مترمکعب از آن به‌تدریج و طی چند روز تخلیه می‌شود؛ مهم‌ترین دلیل آب‌گرفتگی و باقی ماندن آب در خیابان‌های اهواز، ماهشهر، خرمشهر و  بندرامام(ره)  همین است.

وعده ۲ساله تکمیل شبکه فاضلاب

آب و فاضلاب یکی از مهم‌ترین مشکلات خوزستان و ۸شهر اصلی آن محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، تلاش مجمع نمایندگان و مسئولان استان در سال‌های گذشته تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های فاضلاب و همچنین دفع آب‌های سطحی بود. سال ۱۴۰۰مجید یوسفی، نماینده خوزستان در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرد که بودجه تکمیل شبکه فاضلاب از ۲هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹به ۵هزار و ۵۰۰میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰رسید تا مجموع اعتبار اهواز برای تکمیل شبکه فاضلاب در این سال ۱۷۵۰میلیارد تومان و برای شبکه آب‌های سطحی ۳۰۰میلیارد تومان باشد. درهمان موقع اعلام شد مشکل فاضلاب اهواز تا ۲سال بعد حل خواهد شد. سال گذشته هم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان اعلام کرد که عملیات تکمیل شبکه فاضلاب اهواز با استفاده از فناوری‌ روز دنیا با شتاب در حال اجراست. محمدرضا کرمی‌نژاد تأکید کرده بود که این پروژه با مشارکت پیمانکاران مختلف و در ۱۵۳جبهه کاری فعال است و هیچ روز تعطیلی در روند اجرایی پروژه‌های فاضلاب اهواز وجود ندارد و کارگاه‌های فاضلاب در همه روزهای هفته ازجمله پنجشنبه و جمعه به‌صورت شبانه‌روزی فعال هستند تا شبکه فاضلاب اهواز تکمیل و مشکل فاضلاب این کلانشهر پس از سال‌ها رفع شود.

سرانجام شبکه فاضلاب

حالا و در روزهایی که وعده ۲ساله داده شده دارد به پایان می‌رسد، معاون عمرانی استاندار خوزستان می‌گوید: طرح جامع فاضلاب اهواز به پیشرفت فیزیکی ۶۱درصدی رسیده است. محمد خانچی با تأکید بر اینکه با نزدیک شدن به فصل بارش باران، هماهنگی بین دستگاه‌ها باید تقویت شود، می‌افزاید: ‌ فاضلاب خوزستان از اولویت‌های دولت است که با روی کار آمدن دولت سیزدهم، اجرای طرح‌های فاضلاب اهواز شتاب گرفته است. معاون عمرانی استاندار خوزستان ادامه داد: پروژه جامع توسعه و بهبود فاضلاب اهواز از سال گذشته کلید خورد ‌ این طرح از مصوبه‌های سفر رئیس‌جمهوری به خوزستان بود.

مدیرعامل آبفای خوزستان هم با تأیید این پیشرفت به همشهری می‌گوید: قرار بود پروژه فاضلاب اهواز دوساله به نتیجه برسد، اما به‌دلیل توزیع اعتبار طرح سه‌ساله شد و سال آینده (۱۴۰۳) شاهد تکمیل طرح جامع فاضلاب اهواز و حل شدن مشکل این کلانشهر برای همیشه هستیم. به‌گفته محمدرضا کرمی‌نژاد، در حال حاضر عملیات تکمیل شبکه فاضلاب اهواز با پیشرفت فیزیکی ۶۱درصدی در ۷۰جبهه کاری ادامه دارد و با عبور از بارش‌ها به این جبهه‌های کاری افزوده می‌شود.

او با بیان اینکه اعتبار امسال فاضلاب از ۲بخش تملک و دارایی و عوارض وزارت نفت تامین شده است، می‌افزاید: ۱۰۵۰میلیارد تومان از محل تملک و دارایی و ۱۲۰۰میلیارد تومان از محل نفت (این اعتبار نفتی طی ۳سال ۱۴۰۱تا ۱۴۰۳پرداخت می‌شود) است. کرمی‌نژاد با تأکید بر اینکه اعتبار امسال شبکه فاضلاب هفته آینده به‌دست آبفا می‌رسد، گفت: طرح جامع افق ۳۵ساله دارد و با تکمیل آن قرار نیست مشکلات آب‌گرفتگی یا بالازدن فاضلاب در این شهر تکرار شود. او پیشرفت فیزیکی فاضلاب شهرهای دیگر ازجمله خرمشهر، آبادان، ماهشهر، بندر امام (ره)، دشت‌آزادگان و شادگان را هم خوب توصیف و تأکید کرد که فاضلاب این شهرها هم تا ۱۴۰۴ تکمیل خواهد شد.‌

آمادگی پیش از بارندگی  

‌نقاط بحرانی اهواز که پیش از بارندگی تکمیل می‌شوند شامل کوی رمضان، خیابان حضرت زینب(س)، کمپلو جنوبی، حصیرآباد، خیابان‌های دستغیب، یوسفی، آریاشهر، کسایی،  ۶۸ متری ۲ و ۵منتهی به خیابان خرداد کیانپارس هستند.‌آن‌طور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان می‌گوید با بهسازی و توسعه این نقاط بحرانی آب‌گرفتگی در سطح شهر به حداقل خواهد رسید.‌ به‌گفته کرمی‌نژاد، با تلاش تیم‌های عملیاتی تا قبل از آغاز بارندگی‌ها، کار اصلاح همه این نقاط به پایان خواهد رسید.

او همچنین با اشاره به آماده‌سازی ایستگاه‌های موجود و تجهیز آنها به پمپ افزود: تاکنون حدود ۴۵۰پمپ آماده شده و کار سرویس تابلوهای برق و لایروبی شبکه‌های فاضلاب نیز در حال انجام است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان   گفت: ۱۲۲کیلومتر از ۱۳۶کیلومتر نوار حفاری ایجاد شده در اهواز، ترمیم شده و کار ۱۴کیلومتر باقیمانده در ۳۳خیابان شهر اهواز به سرعت انجام خواهد شد. از این میزان ۱۱کیلومتر مربوط به شهر اهواز است  و ۳کیلومتر از نوارهای حفاری در شهرستان کارون واقع شده است. کرمی‌نژاد تأکید کرد که با تلاش پیمانکاران، تا آخر آبان‌ماه جاری کار ترمیم تمامی نوارهای حفاری شده در سطح شهر اهواز به سرانجام می‌رسد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://sedayejaride.ir/?p=3080

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.